S-a încheiat ediția 2014/decembrie:
GOODWINE
- Vinul, la persoana 1
În weekend s-a întâmplat GOODWINE. Un adevărat festival/târg al vinului cu tradiție. Am fost și noi acolo, am distribuit reviste (VINURI DE TOP, TOP DRINKFOOD & LIFESTYLE, TOP BRANDS), am degustat. Sâmbătă a fost cea mai aglomerată zi de la GOODWINE, deși a fost înțesat și duminică. Ne-am bucurat de vinuri, dar și de tării. Ce ne-a impresionat rămâne să vedeți mai jos, într/un prim episod.
Vremea indecisă/nehotărâtă a îndepărtat, din păcate, mai mulți vizitatori care, altfel, ar fi venit – probabil – în toate cele trei zile din weekend. Duminică, însă, parcă s-a mai încălzit și, în consecință, s-a strâns lume și în ultima zi a târgului.
VILA BABICIU
Vineri după amiază am reușit să prind o lansare special la standul celor de la SMART DRINKS (și aici mă gândesc la George Bucă-Chendi, prezent și el acolo, într-o ținută impecabilă).
A fost o lansare remarcabilă pentru că și vinul a fost remarcabil. Este vorba despre VILA BABICIU, cu un nume pe care îl reții, pesemne, mai greu, dar care te bucură cu binefacerile lui. MARSELAN, iată și numele unei rarități. Pentru cunoscători.
PALINCĂ DE ZMEURĂ
POTIO NOBILIS e numele unei fabrici de palincă. De la mama ei, din inima Ardealului.
Dacă treceți pe la un stand și vedeți ceva care adduce cu NAUTILUS sau cu cupola bisericii Vasili Blajenii, ei bine, atunci ați nimerit la marele fix: este sigur standul celor cu BĂUTURI NOBILE.
Pe latina lor/dar și a noastră, POTIO NOBILIS. Ne-au plăcut mai multe pălinci (de dai pe buze să te lingi, rimă perfect voluntară!), în special cea de zmeură, de gutui, de struguri, dar și cea de caise.
Am trecut, cam repede, ce-i drept, peste cea de vișine.
ILUȘTRI, DE LUSTRUL ANILOR
De la vinurile basarabenești, am rămas cu o bună impresie de la (din nou) F’AUTOR.
Fautorele a creat un vin ILLUSTRO.
Pe variantă albă, dar și pe variantă roșie. Mai mult ne plăcu cel pe roșu, însoțire de MERLOT cu CABERNET SAUVIGNON, altfel clasică. Dar ce însoțire…veți vedea numai în sticlă.
Un vin ilustru. Pe care putem să îl profețim tot mai bun cu trecerea anilor.
Redacția VINURI DE TOP/RABBIT MEDIA
No comments yet.